کشور کهن و پهناور ایران علاوه بر دارا بودن جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی و فرهنگی فرآوان، از نظر دانش و فن آوری جز کشور های توسعه یافته و پیشرفته دنیا نیز به شمار می آید.

تخصص و پیشرفت علم پزشکی، ایران را به یکی از قطب های این حوزه در جهان بدل ساخته و از این رو ایران همواره یکی از هدف های توریسم درمانی و گردشگری پزشکی است.

پایین بودن هزینه های درمانی نسبت به کشورهای ترکیه، هند و کشورهای اروپایی، در کنار بروز بودن تجهیزات و برخورداری از متخصصین مطرح و بنام، یکی دیگر از علت های انتخاب ایران برای انجام درمان توسط توریست های غیر ایرانی بوده و این کشور همواره یکی از بهترین انتخاب ها برای این گونه سفر ها بحساب می آید.

بالا بودن تعداد مراکز ارائه خدمات تخصصی پزشکی و همچنین سرعت ارائه خدمات در این مراکز به همراه بیشترین رضایت مندی و مثبت بودن نحوه عملکرد، از دیگر دلایل انتخاب ایران برای انجام درمان بوده و می توان این کشور را یکی از بهترین کشور ها در ارائه خدمات پزشکی نامید.

دلایل ذکر شده فوق از یک سو و جاذبه های طبیعی ایران و امکان استفاده از آفتاب درمانی، آب درمانی ، نمک درمانی،کویر درمانی، لجن درمانی ، طبیعت درمانی، گیاه درمانی ، عسل درمانی، رنگ درمانی و دیگر روش های طبیعی درمانی موجود در اکوسیستم ایران، از سوی دیگر، این کشور را در صدر جدول انتخاب ها برای بهره مندی از سفر پزشکی- درمانی قرار می دهد.

پراکندگی مراکز ارائه خدمات در ایران منحصر به یک شهر نبوده و فرد به راحتی می تواند نسبت به سلیقه و آب و هوای دلخواه خود، شهر مورد نظر را برای دریافت خدمات انتخاب نماید و از این موضوع نیز می‌توان به عنوان یکی دیگر از دلایل انتخاب ایران برای سفر های درمانی،نام برد.