راهکارهایی برای پیشگیری و مقابله با خستگی چشم

اسفند ۰۳, ۱۳۹۶ توسط sharifzade

امروزه بسیاری از ما ساعات زیادی از روز را مشغول کار با ابزارهای مختلف هستیم؛ خیلی از ما تجربه خستگی پشت میز محل کار یا تحصیل را داریم و احتمالاً در طول روز چندین مرتبه چشم خود را با دست می‌مالیم. اگر می‎خواهید بدانید این واکنش‎ها چه پیامدی دارد ادامه مطلب را بخوانید.

دردهای روزمره چشم 
اگر روزانه در خانه یا محل کار و تحصیل با دردهای ضعیف تا متوسط چشم روبرو می‎شوید، اطمینان داشته باشید که چشم‌های شما در اثر کار پیوسته دچار خستگی شده‎اند و به استراحت احتیاج دارند. معمولاً در این شرایط نشانه‎هایی مانند سردرد، سوزش چشم، خشکی چشم، گرفتگی عضلات پیشانی، حساسیت به نور، تاری دید، دوبینی و در مراحل پیشرفته درد در ناحیه گردن و نقاط دیگر بدن مشاهده می‌شود.

روش‎های کاهش خستگی چشم 
حداقل نیمی از افراد بعد از ۵ساعت کار پیوسته با نشانه‌هایی که در بالا توضیح دادیم مواجه می‌شوند. خوشبختانه خستگی چشم به طور معمول عارضه پایداری ایجاد نمی‌کند و می‌توان از روش‌های مختلفی برای کاهش یا پیشگیری از آن استفاده کرد. توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی، توسط چشم پزشک، چشم‎های‎تان را از نظر قرنیه، میزان خشکی چشم، وضعیت شبکیه و عیوب انکساری بررسی کنید. ممکن است با تشخیص چشم پزشک خستگی شما ناشی از عیب انکساری باشد که در این صورت برای‎تان عینک مناسب تجویز می‌شود. در موارد دیگر تمرینات ساده و گاه درمان‌های پیشرفته برای پیشگیری از عارضه ضروری است.
اگر ساعات زیادی از روز مقابل رایانه قرار دارید از چشم پزشک بخواهید برای‌تان عینک استاندارد مخصوص کاربران رایانه تجویز کند. این وسیله ساده به ویژه برای افرادی که مشکل بینایی دارند بسیار سودمند است.

چیدمان محیط و ابزارها 
کاربران رایانه با رعایت فاصله مناسب تا حد زیادی می‌توانند از خستگی زودرس چشم پیشگیری کنند؛ توصیه چشم پزشکان این است که افراد هنگام کار با رایانه حداقل حدود ۶۰ سانتی متر تا صفحه نمایش فاصله داشته باشند. قرار داشتن سر و گردن در زاویه مناسب از انقباض عضلات کاسته و در نتیجه علایم خستگی و خشکی چشم را کاهش می‌دهد.
در عین حال انضباط و ترتیب میزکار از دیگر عواملی است که سبب تمرکز بیشتر مغز و دستگاه بینایی می‌شود؛ مطالعات نشان داده چشم افرادی که میز کار منظمی دارند کمتر به اطراف منحرف می‌شود و آنها کمتر دچار خستگی و خشکی چشم می‌شوند.

کیفیت روشنایی
روشنایی محیط به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت چشم شما اثر می‌گذارد. نورهای زیاد و کم هر دو مضر هستند؛ بهتر است تا حد امکان از نورهای جانبی غیرفلورسنت استفاده کنید. لامپ‌های ال‌ای‌دی به دلیل کیفیت نور بهتر بر انواع تنگستنی و فلورسنتی برتری دارند.
در مورد نمایشگرهای رایانه هم این موضوع صدق می‌کند. توصیه چشم پزشکان آن است که از نمایشگرهای مناسب ترجیحاً با ابعاد ۱۷ تا ۲۱ اینچ استفاده کنید. انجام تنظیمات اختصاصی نمایشگرها «کالیبراسیون» بر افزایش ایمنی و سلامت بینایی شما اثر محسوسی دارد.

قانون بیست، بیست 
این یک قانون جهانی است؛ یعنی به ازای هر ۲۰ دقیقه کار با رایانه، به مدت ۲۰ ثانیه به نقطه‌ای در فاصله۶ متری نگاه کنید.

نظر خودتون رو در مورد این مقاله بنویسید

از ایمل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده